- Država zaupa državljanom.
Včasih celo preveč. Pri nas se verjetno ne bi obneslo, ker je že v glavi večine posameznikov nekako zakoreninjeno, da bodo državo izkoriščali, jo goljufali in prinašali naokrog na vse možne načine. Ne obsojam. Zob za zob, oko za oko.
- Hitro dobiš službo (za nedoločen čas).
Včasih imaš srečo in se to zgodi, že ko kličeš na prvo (bodoče) delovno mesto. Čeprav si prespal polovico nemščine v srednji šoli. In ne, ne gre za neko fancy službo, a je ta vseeno plačana več kot 8e/h.
- Pomembno je, da delaš.
Ne pa to, iz katere države bivše Juge prihajaš. Slovenec, Nemec, Srb, Čefur ... Whatever. Ne zanima jih. Važno je, da delaš in da je delo na koncu opravljeno. Ostalo nima veze.
- Ljudje so večinoma prijazni.
Tudi šefi. Tudi sodelavci. Pa je to najslabša služba, od vseh, v katerih sem do sedaj delala. Nekaj ne razumeš, narediš narobe in misliš, da bo panika. Pa je sploh ni. Ni opravljanja, ni slepomišenja, ni težkih besed in zateženih šefov, ki vstanejo z levo nogo in potem svojo slabo voljo stresajo na vse okrog sebe. Profesionalni odnosi pa to.
Pa ni zamer do smrti. Tudi če se naredi kaj, kar se ne bi smelo, se to pove, popravi in pozabi. Ne pa da se dotičnega reveža potem vleče po zobeh še do novega leta.
- Po pravilih
Nič ni na črno in nič ni: "Boš prinesel jutri." Pravila so pravila in ta veljajo za vse (!). Če nimaš stalnega bivališča, zavarovanja, česar koli pač že, ne moreš delati. Ko boš porihtal birokracijo, pa lahko takoj začneš.
- Sestanki
Rabiš ga tudi za to, da na banki odpreš račun. Striktni, pač. Te pa postrežejo s kavo in se nasploh na vso moč trudijo, da bi ti bilo kar se da prijetno, medtem ko se odločaš za vrsto računa, ki ga želiš odpreti. Pa tudi z angleščino se potrudijo (in so na moč potrpežljivi do tvoje nič kaj bleščeče nemščine).
- Stanovanje
Ne gre tako lahko kot pri nas. Najemnine so višje, izbira primernega najemnika drugačna. Pomembno vlogo igra dejstvo, kje delaš in koliko zaslužiš. (Zato pač sem ne moreš priti na vrat na nos in pričakovati, da boš stanovanje našel v enem tednu. Moraš imeti kakšne dobre prijatelje, ki imajo eno posteljo odveč. Pa štirimestna številka na bančnem računu tudi ne škodi.
Tole so neka čisto splošna spoznanja praktične vrste, do katerih sem se dokopala v slabem letu. Seveda ne apeliram na to, da je Avstrija kar sama po sebi boljša od Slovenije, je pa res, da določene stvari "štimajo" veliko bolje kot pri nas, kar je verjetno tudi razlog, zakaj smo mi v krizi, oni pa ne. Je pa domovina še vedno domovina. Njeno vrednost verjetno (sploh če si generacija, ki ni doživela vojne) spoznaš šele takrat, ko jo moraš zapustiti. Malce bolj ponosen postaneš, da si iz tam. Pa vidiš, da imamo ogromno čudovitih in raznolikih krajev. Pa da je Kranj lep (in Ljubljana). Pa da je vse smešno poceni. So pa tudi plače in življenjski standard temu (ne)primerni.
*V zapisu sem se osredotočila le na pozitivne plati. Da ne bo kdo slučajno mislil, da negativnih ni. A o tem drugič ...